Ansök NU för att medverka i Baobab Festival 2017!

Vad säger barnen?

Vad är Baobab?

Våra Projekt

Lite Om Baobab

* Skapa en interaktiv mötesplats för artister, eldsjälar, organisationer, föreningar, skolor, företag och publik under ett och samma tak.

* Verka för all-acceptans i samhället, jämlikhet oavsett genus, ålder, ursprung, religion eller intressen.

* Erbjuda ett mångkulturellt arrangemang med professionella och amatörer i samverkan.

* Låta samtliga medverkande parter delta med just sin egen specialitet eller kompetens för att gemensamt skapa en årlig samhällsbyggande festival och mötesplats.

* Lyfta fram, ge plats och synlighet till andra arrangörer, individer och initiativ som verkar för en bättre värld för alla.

* Erbjuda ett miljömässigt och etiskt hållbart program

* Samla hela Skåne/Öresunds fria kulturutbud under 1 och samma portal samt göra denna lättillgänglig för alla

* Öka samarbetet internationellt mellan osignerade artister, produktionsbolag, kulturutövare och festivalsamordnare

Baobab-logo-frilagd-svart-NY

Med 10 år i ryggen och en komplett fungerande grundskola i Västafrika (se www.positivefootsteps.se) går Baobab Festival vidare med nya mål och önskar nu lyfta fram samt öka tillgängligheten för det fria kulturlivet, samt att belysa frågan om ALL-acceptans i Malmö, Öresund och Världen.

Baobab Festival erbjuder en mångkulturell festival och mötesplats med fokus på ALL-acceptans både lokalt och globalt, där hela samhället bjuds in för att delta i organisation, event och besök. Tillsammans med folket samlar vi det lokala fria kulturlivet tillsammans med internationella artister, kulturutövare och aktörer och gör detta utbud tillgängligt för alla. Samhällsfrågor lyfts, och organisationer som arbetar aktivt med positiv och hållbar utveckling bjuds in för att delta och för att lyfta fram sitt budskap.

-We walk with Positive Footsteps!
Läs mer om oss i Baobab..

Tidigare medverkande artister

  • Abada • Abraxas • Adrian & Dan Urban arts • Adrian Andrea • Africa Shrine • Afro Pick • Ahmed Fofana • Aless • Alla Fagra • Amanda Lindholm • Angel Burgos • Anna Liffner Trio • Apolonia • Argentinian Gauchos • Art Ensemble of Folkmusic/Strängtaget • Baila Baile • Bajo Sospecha • Baobab Singers • Begue Afia • Behrang Miri • Bellaroush • BKO Quintet • Blomma På Lyra • Bob Hansson • Bredda Vybes • Celso Paco & Dynamo Deluxe • Chakra Balance Dance • Chalao • Chalice Sound System • Chema & Embru • Chiqui Dubs • Cikada • Clara Stjärna • Compacto • Crisp • Cumbala • Dance Walk Sweden • Dawda Jobarteh • Dejavu • Deodate Siquir • Destreza Sound • DJ Alexmore • DJ Digitec • Dj Falkman • DJ Mikey • Dj Rasha • Dj Victorious Doblezero • Driftwood Company • D-Roots • Dudo Hi-Fi • EA! • Edda Magnason • Ekoo! • E.T • Fallen Trees • Family Maguilis • Fankaba • Fast Po Holmen • Favilla • Fjärilarna • Fly Fluss • Frida & Cookie • Gainde Sound • Ganjazz • Gapo • Ghetto Youth Sound • Giovani • Goes Calypso • Green Jah Tea • Gumboot Dance • Hanouneh • Hans Annellsson • Harpolirarna • Härvaro • Hijos del ensemble • Hold your horses • II Shay • Ild Lost John • Inestables • Issa Kouyaté • Jah Mr Boasy • Javier Manik & Umano Reggaeband • Jet Link • Jonnyluis • Jordbandet • José Pereelanga • Juan Premiere • Jungeljambo • Kailash Kokopelli • Kakaraka Band • Karavanen • Khala Uma • Kilema • KNK • Kolonin • Kristian Svensson • Kuru Mapu • Lamine Cissoko • Lick FM Radio 103,6 • Lickstone • Lide Najs • Looney Tunes Sound • Los Malamente • Ludvig Andersson • Luftkapellet • Lupah • Madmans Moustache • Maestro Gomez • Majken Tajken • Makadem • Malmö Candombe • Mama • Mama Dash • Mambe MC & Spöket • Mango Bi Family • Mangobi Family • Mao • Matt Correa /& Friends • Mayte & The Funky Ensemble • Miguel Cuervo • Milega Band Feat Markandeya • Million Vibes • Miriam Aida • Mobster • Mokeman & Rastrojo • Mufayah • Mwana Mwana • Naby Bangoura • New Brazil • Nomad • O-Hund & Ante • Ojo Crudo • Oriental Move • Os Baianos • Pangea • Pape Seck & Begue Afia • Partiet • Peter Elmberg & The African Vibration • Playmobil • Pentagon • Positive Sound System • Punta Negra • Rachel Machauri Gospel • Rawones • Rebecka Dahlqvist • Rising Sun Soundsystem • River Nile Sound • Roman Andrén • Röster utan Gränser • Rowdy Friends • Rubachica Band • Sabali Foly • Sabotage • Salabim • Sallyswag • Sambatuque • Sambos • Sanna Lund • Sara Thuresson • Sarava • Section Kora • Shine • Sister Fay • Skurklandet • Solklart • Sousou & Maher • Staffanstorp Musikskola • Storskogen • Subencounterz Sound Ft. Javier M & Jah Zebi • Tambores del sol • Tania Wayra Trio • Tarabband • Tellus Sound • The Afrojam Foundation • The General • The Moochers Trio • Third Eye • Thomas von Funk • To All My Friends • Trypical Cumbia • Uka´s moon • U-Mano Reggaeband • Ursprunget • Vagabond Sound • Wamali Percussion • Wisemen Sound & Mc Christoffer • Yakunde • Yo ni me enteré • Yohanna Troell • Yousif Akar